O našem městečku


Valašská obec Vlachovice se nachází v podhorské krajině v nejsevernější části CHKO Bílé Karpaty,
v jihovýchodní části Zlínského kraje, 6 km západně od města Valašské Klobouky.
V současné době patří pod Vlachovice, i do nedávné doby samostatná obec Vrbětice, přičemž dohromady
mají přibližně 1500 obyvatel.Vlachovice patří k nejstarším obcím ve Zlínském okrese. Poprvé se připomínají již k roku 1261
v zakládací listině cisterciánského kláštera ve Vizovicích.


Kromě školy, školky, pošty, obecního úřadu, knihovny, kulturního střediska (kde je každý týden diskotéka), starého křesťanského kostela, několika obchodů a Domu služeb, se přímo v obci nachází i kvalitní koupaliště s fitness centrem (v létě se v areálu koupaliště pořádají i různé akce, jako motorkářský sraz nebo letní kino), několik pohostinství (zatím, bohužel, bez možnosti stravování), sportovní areál s travnatým fotbalovým hřištěm na kopanou, plážový volejbal a víceúčelové hřiště s umělým povrchem. V zimě bývá v obci, pod horou Vysoká, v provozu i lyžařský vlek (v současnosti je však mimo provoz).Vlachovice jsou podhorskou obcí, položenou v údolí mezi Bílými Karpatami na východě a Vizovickou vrchovinou na západě a severu, v nadmořská výšce okolo 350 m.n.m. Výškové převýšení v nejbližším okolí obce není veliké, jen něco málo přes 300 m. Východně je nejvyšší místo vlachovského katastru vrchol Vysoká (Lázky) 646 m.n.m. Většina katastru se nachází v nejsevernější části CHKO Bílé Karpaty.

Díky své poloze, charakteru krajiny a ojedinělým památkám je toto území zajímavým cílem především
pro venkovskou turistiku, cykloturistiku, agroturistiku, v zimě běžkování apd. Na rozdíl od blízkých Beskyd,
je jižní Valašsko velmi málo poznamenané turistickým ruchem.Okolí obce se využívá částečně pro zemědělství (v rovinatějších, nižších polohách), avšak velká část pozemků je odjakživa využívána jako přirozené pastviny a louky pro ovce, skot a koně, přičemž celá krajina je hustě protkána poměrně rozlehlými lesy a háji. Severně od Vlachovic, v zalesněné a kopcovité oblasti, se nachází i několik starých pasekářských usedlostí, z nichž nejvíce a to šest, je v krajinářsky i ekologicky zachovalé oblasti Vlachovské paseky, neboli U Raků, další se nacházejí po svazích v údolí potoka Benčice, nebo východně pod  Hložeckým masivem.

Díky nedalekým vyšším horám se občas do blízkého okolí zatoulají i velké šelmy, jako medvěd, méně často pak vlk nebo rys. Obec Vlachovice je součástí mikroregionu Ploština a Jižní Valašsko.

(Autor: Radek Fryzelka)